Kontakt medzi Tibetom a Čínou sa približne v 8. storočí, vďaka náboženskému prepojenie, prehĺbil, čo malo vplyv aj na chov a rozšírenie týchto psov. Presvedčenie o posvätnosti tibetských levích psov, v ktorých údajne ďalej prežívajú duše zomrelých mníchov a kňazov, bolo svojho času veľmi rozšírené. Posvätnosť dokazujú aj sochy so zreteľnou podobou levieho psa, alebo priamo levov, ktorý je symbolom vo svete budhizmu, z medi alebo kameňa umiestnené pred vchodmi chrámov a synagóg ako strážcovia. Prvé oficiálne záznamy o importe levích psov do Európy pochádzajú z roku 1901. Títo psi sa nachádzali v Anglicku, ale počas prvej svetovej vojny všetci bez zanechania potomkov vymreli. Ďalšie prišli do Anglicka až po prvej svetovej vojne.
História plemena Shih-TzuRadek Blažo2020-10-13T12:23:24+02:00
[fusion_dropcap]K[/fusion_dropcap]orene histórie Shih-tzu siahajú hlboko k začiatkom letopočtu. Jeho pôvod je rovnako záhadný, ako pôvod väčšiny ázijských plemien. Je radený do skupiny „čínskych psov“. Je známe, že plemeno Shih-tzu bolo chované a cieľavedome krížené po niekoľko storočí. Pradávna história hovorí, že pravá krajina pôvodu tohto plemena je Tibet. Predkovia Shih-tzu boli chovaní v chrámoch a kláštoroch.
[fusion_dropcap]O[/fusion_dropcap]d roku 1300 tieto psy ľudia bežne chovali vo svojich domovoch. V roku 1908 Jeho Svätosť Dalajláma daroval cisárovej vdove Cch‘-si, ktorá v tom čase vlastnila cez stovku pekinézov, niekoľko takýchto psov. Tí boli popisovaní ako podobní „levím psom“ videných v Pekingu. Cisárovná ich nazvala ši-tzu-kou. Po jej smrti boli psy rozdaní najrôznejším záujemcom.