Tibet, strecha sveta, hory a horské plošiny. Extrémne klimatické podmienky so striedaním dlhej a veľmi ľadovej zimy, s krátkym, zato veľmi horúcim letom, sa veľmi významne podpísali pod výzor a formovanie psov pochádzajúcich z Tibetu. Názov „apso“ bol v Tibete určený pre všetky dlhosrsté psy odchované už pred 2000 rokmi a tie veľmi dlho neboli bližšie špecifikované.
Menšie psy žili často v kláštoroch hlavného mesta ibetu Lhasy. V nich videli mnísi, aj samotní Tibeťania, znovuzrodenie duší a značne ich rešpektovali. Nebolo možné získať ich inak, ako darom, preto sa o nich hovorí aj ako o „Darcoch šťastia“ . Ostatných prevyšovali svojou pohyblivosťou, obratnosťou a čulosťou. Okrem spoločníkov mníchov boli z nich aj psy na modlenie, alebo ako „termofory“ zohrievali ich nohy. Práve chov v kláštoroch sa podpísal pod dnešný jemnejší výzor tohto exotického plemena.
Nomádske čriedy oviec a kôz pasúcich sa vo vysokých polohách, dokonca výborne šplhajúcich, nebolo možné len tak ľahko zahnať a udržať v stáde. Preto potrebovali psy, ktoré by dokázali s kozami udržať nielen krok, ale aj skok. Vyžadovali si doslovne mačacie schopnosti. Ďalším problém bol vysoký sneh. Pes musel byť ľahký a ideálne by bolo aby jeho hmotnosť bola rozložená na širokých labách. Tibetský teriér stojí na svojich labkách ako človek na nohách, čo vyvoláva aj efekt tzv. snežníc. Jeho kompaktné telo a výborne zauhlené končatiny mu umožňujú rýchly a bezpečný pohyb v skalnatej krajine.
K dejinám i vývoju Tibetského teriéra v Európe neodmysliteľne patrí rok 1922 a meno Dr. Agnes Greig. Táto anglická lekárka pôsobiaca v indickom meste Kanpur, úspešne operovala jednu Tibeťanku zo zámožnej rodiny a ako inak na znak vďaky dostala dar najvznešenejší a najcennejší, zlato-bielu sučku Tibetského teriéra, menom Bunti. O nejaký čas Dr. Greig ziskala aj psa tohto plemena, ktorý sa volal Rajah. A začali sa písať dejiny jednej z línií Tibetských teriérov „Lamleh“, ako znel aj názov chovnej stanice Dr. Greig. Prvý vrh z tohto spojenia sa narodil v roku 1924 v Severnej Indii. Nastali rôzne peripetie s uznaním názvu, pôvodne ako „Lhasa Teriér“ namiesto „Tibet apso“ i keď bolo už zjavné, že ide o dve odlišné formy psa, a pri tomto pomýlenom názve sme bohužiaľ zostali až do dnes. Meniť názov sa dnes už asi neoplatí, takže majitelia a chovatelia Tibetských teriérov zvedavcom a záujemcom o plemeno vysvetľujú, že to naozaj nie je poľovný pes, ale že je to teriér „neteriér“.
V roku 1930 Dr. Greig začala s chovom Tibetského teriéra aj v Anglicku. Svoj chov rozvíjala aj na ďalších jedincoch až do roku 1953, keď bol v liverpoolskych dokoch policajtom menom John Downey odchytený malý opustený chlpatý pes „Dusky“. Vraj náhoda zariadila, že psa uvidel rozhodca a navrhol, aby ho Downovci nechali registrovať ako Tibetského teriéra. Stalo sa to skutočnosťou a Dusky, teraž už „Trojan Kynos“, bol uznaný za pravého tibeťáka a začal sa rozvíjať chov ďalšej línie, ako inak, pod názvom chovateľskej stanice Downovcov „Luneville“. Dve línie, mnoho sporov o pôvod, rozdelenie chovateľských klubov, ale i mnoho úspešných šampiónov pochádzajúcich z obidvoch z nich.
Či už línia jedna, alebo druhá, so svojimi výhodami, či nevýhodami, v každej z nich vidíme kúsok pôvodných potomkov strechy sveta, tibetských skál, snehu a slnka – pôvodného „Tibet apso“.
Niektorí chovatelia a nadšenci sa dnes s obľubou vracajú k pôvodným psom z Tibetu, o čom svedčí i pár tibetských importov. Jedni ich činy zatracujú, iní vyzdvihujú, čo však tento trend so sebou prinesie, s istotou uvidíme až za pár rokov na ich potomkoch. V každom prípade je to výzva na zamyslenie.